ŠKOLSKÝ ROK 2019/2020

ZAVÍTAL K NÁM MIKULÁŠ, ANJELIK A AJ ČERT

Dnes naše deti prišli do škôlky s rozžiarenými očkami. Veď predsa dnes príde Mikuláš! Už len meno Mikuláš má čarovnú moc, ktorou dokáže rozžiariť oči i dušu azda všetkých detí. Mikuláš medzi deti zavítal aj so svojimi nerozlučnými spoločníkmi, anjelom a čertom.
A aké by to boli mikulášske radovánky bez sladkostí ? Dobrosrdečný deduško nám samozrejme aj tento rok doniesol plný kôš sladkých dobrôt. Spoločne s anjelom i čertom rozdali deťom balíčky, za čo sa im naše deti poďakovali pesničkou či básničkou. Za odmenu ho deti pozvali na vystúpenie do kultúrneho domu. Pri odchode im Mikuláš sľúbil, že ich príde pozrieť spolu s anjelom a čertom.

A dočkali sme sa aj večerného vystúpenia. Deti sa tešili, ako sa poďakujú Mikulášovi za všetky dobroty, ktoré od neho dostali. Musíme uznať, že to dali na jednotku s hviezdičkou :)

Medzinárodný deň nevidomých

13.11. je Medzinárodný deň nevidomých.Vvyhlásila ho Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964. Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov na návrh Francúzky Guilly d'Herbemontovej zaviedol bielu palicu ako výhradné označenie pre nevidiacich vo všetkých krajinách. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve.

Aj my v našej škôlke sme si pripomenuli tento deň. Porozprávali sme sa, ako treba pomôcť takýmto ľuďom napríklad pri prechode pre chodcov, v obchode, v bežnom živote. Deti si vyskúšali, ako sa ťažko žije bez zraku.

Šarkaniáda

Prišiel dlho očakávaný deň, naša Šarkaniáda. Deti sa veľmi tešili, doma s rodičmi si vyrobili nádherné šarkany, ktoré sme si mali púšťať na školskom dvore. Hoci nám počasie veľmi neprialo, napriek tomu sme využili krátky čas keď nepršalo, veru prevetrali sme tie krásne šarkany a aj sme ich pofotili. Teraz nám zdobia našu chodbu.

Jesenná turistická vychádzka

V krásny slnečný októbrový deň sme sa stredná a staršia veková trieda vybrali na jesennú turistickú vychádzku. Vybrali sme sa oveľa skôr, aby sme všetko postíhali, pretože cestou sme ešte stihli zaspievať starým rodičom, ktorých sme mali na plánovanej trase. Vybrali sme sa smerom okolo kaštiela, popri hlavnej ceste a vyšli sme sa pozrieť na bývalý hroznový sad - teraz je to poľnohospodárske pole, z ktorého je krásny výhľad na jeseňou zafarbené Ožďany. Porozprávali sme si čo vidíme, trošku sme si oddýchli a občerstvili sa, a pobrali sa na obedík. Aj na sladkú odmenu, ktorú vždy dostaneme od starých rodičov, ktorých potešíme pesničkami. Bc. Vargová Ivona

Mesiac úcty k starším

Babička, babička Ty si najlepšia.

Buchtička od Teba, je tá najsladšia.

Keď ma držíš za rúčku,

pošepkám Ti potíšku,

Babička, babička Ty si najlepšia.

Deduško, deduško si môj celý svet.

Lepšieho deduška na môj veru niet.

Keď ma držíš za rúčku,

pošepkám Ti potíšku.

Deduško, deduško  si môj celý svet.

Aj tento rok sa deti nevedeli dočkať mesiaca október, ktorý je čarovný nie len preto, že je jeseň, ale aj preto, že je to mesiac úcty k starším. Deti s pani učiteľkami chodia k starým rodičom s pesničkovým pozdravom. Dňa 11.10. v sále kultúrneho domu vystúpili s pesničkami a  tančekmi pre babku a dedka. Starí rodičia mali veru aj slzičky v očiach. Za krásne vystúpenie dostali aj sladkú odmenu :) .

Svetový deň mlieka v školách

Dňa 25.9. sme si v našej škôlke pripomenuli Svetový deň mlieka v školách. Pani učiteľky pripravili pre deti prezentáciu ako a odkiaľ máme mlieko, a tak isto aj rôzne aktivity. Pani kuchárky nám na dnes pripravili rôzne dobroty z mlieka. A detičky vytvorili krásne plagáty.

Aladinová čarovná lampa

V piatok 13.9. sme pre našich predškolákov pripravili prekvapenie a zobrali sme ich do divadla. Divadlo Clipperton z Banskej Bystrice nám predviedlo svoje predstavenie Aladin. Herci sa svojej úlohy zhostili na výbornú, nechýbal smiech a zábava. Deťom sa predstavenie veľmi páčilo a čo je veľmi dôležité odniesli si z neho aj ponaučenie. Celou cestou do škôlky sa rozprávali o čarovnej lampe a rozmýšľali o tom čo by si priali, keby ju mali.