Zdieľať

maj

Sviatok práce alebo 1. máj má dnes 134 rokov. Tento deň je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Je predovšetkým symbolom boja proti využívaniu detskej práce, otrockej a nútenej práce, ale aj bojom za osemhodinový pracovný čas a odborné vzdelávanie. Kedysi totiž, neboli pracovné podmienky robotníkov také, aké sú dnes. Pracovali desať, prípadne viac hodín denne a ich plat nezodpovedal pracovnému výkonu. V tých časoch bolo bežnou praxou, že pracovali aj maloleté deti, predovšetkým z chudobných rodín.
Podnetom na zavedenie tohto sviatku sa stali udalosti, ktoré sa odohrali 4. mája 1886 v americkom Chicagu. V roku 1886 sa všade v USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií za osemhodinový pracovný čas. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. 4.mája počas demonštrácie vybuchla bomba. Tá zranila niekoľkých policajtov a vinníci boli odsúdení na smrť. Spočiatku mal tento sviatok pohyblivý dátum, no Druhá komunistická internacionála v Paríži v roku 1889 rozhodla, že sa bude oslavovať práve 1. mája.
Po vzniku Česko-Slovenska bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. Prvomájové oslavy boli v období socializmu v Česko-Slovensku po vzore Sovietskeho zväzu spojené s prvomájovými sprievodmi s alegorickými vozmi.
Dodnes tento sviatok slávi niekoľko krajín. Medzi nimi napríklad Írsko, Rakúsko, Francúzsko, Švajčiarsko, ale aj Nórsko, či Španielsko.

SÚŤAŽ - OSLÁV AJ TY SVIATOK PRÁCE

Ak si žiakom prvého stupňa (prvák, prváčka, druhák, druháčka, tretiak, tretiačka alebo štvrták, štvrtáčka) nakresli, čím by si chcel byť, keď vyrastieš, čo by s chcel robiť, aké povolanie sa Ti páči. Alebo nakresli, čo robia, aké povolanie majú Tvoji rodičia, alebo starí rodičia. Na výkres napíš, aké povolanie si kreslil/a a nezabudni sa na výkres čitateľne podpísať. Fotku Tvojej kresby pošli na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. najneskôr do nedele 3. mája večer (20.00).
Ak si žiakom druhého stupňa, sprav foto, ako na 1. mája pracuješ – pomáhaš rodičom. Ale pozor, musím ťa na fotke spoznať. Foto pošli najneskôr do nedele 3. mája večer (20.00) na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

Budeme súťažiť ako triedy – víťazom sa stane trieda, v ktorej sa do súťaže zapojí najviac percent žiakov. Víťaza vyhlásime na 1. aj 2. stupni.

 

Mgr. Katarína Kiráĺová a Lea Hašková

 

 

 

Zdieľať