Zdieľať

klokan1

V tomto čase každoročne prichádza na školu ponuka medzinárodnej žiackej súťaže Matematický klokan. Tento rok vzhľadom na epidemiologickú situáciu však ponuka zatiaľ neprišla. Organizátori ju pošlú hneď, ako sa školy otvoria.

Verím tomu, že mnohí z vás zvládnu úlohy Matematického klokana na jednotku. Už aj preto, že vám ponúkam možnosť otestovať sa, čo ste sa za „koronový rok" naučili.

Na škole bude pracovať krúžok Klokan, do ktorého majú možnosť zapojiť sa všetci počtári z druhého stupňa. Každý deň bude zverejnená Úloha na každý deň. Ak ešte v ten istý deň nahráš na kartu správnu odpoveď (ale POZOR aj spolu s popisom/nákresom riešenia úlohy), získaš jeden bod. Okrem toho budú pre každú súťažnú kategóriu v stredu zverejnené dve bonusové úlohy, za ich správne vyriešenie môžeš získať tiež po jednom bode. Suma sumárum je to sedem bodov za týždeň. A teraz to najlepšie: Za každých získaných 5 bodov si zaslúžiš jednotku z matematiky. Body môžeš sčítavať aj z viacerých týždňov, takže nevadí, ak sa Ti niečo nepodarí alebo niečo nestihneš.

Malá ochutnávka Úloh na každý deň:

0. Predstav si, že v jednom veľkom 12 poschodovom panelákovom dome sú štyri vchody. Na každom poschodí každého vchodu je 8 bytov. Najmenej koľko obyvateľov má tento dom, ak v každom byte žijú najmenej dvaja ľudia?

1. Asi by si sa ani nečudoval, keby si nepoznal všetkých susedov v dome z predchádzajúcej úlohy. Veď tam býva až 768 ľudí. Každý ôsmy obyvateľ domu má najviac 15 rokov a každý šiesty obyvateľ domu má aspoň 65 rokov. Koľko ľudí starších ako 15 rokov, ale zároveň mladších ako 65 rokov býva v tomto dome?

Ak Ťa tieto úlohy namotivovali, ďalšie si môžeš pozrieť na stránke www.matematickyklokan.sk. Nájdeš tam aj Úlohu na dnešný deň a jej správne riešenie môžeš poslať pomocou odovzdávacieho formulára a zapojiť sa tak do súťaže spolu so žiakmi z celého Slovenska.

Verím, že nebudeš váhať a nepremárniš svoju šancu zahviezdiť!!! Za Tvoje prihlásenie do krúžku budem považovať odovzdanie úlohy v priebehu budúceho týždňa. Nezabudni, začíname v PONDELOK!

Mgr. Katarína Kiráľová

 klokan

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľať